Korkulu Rüyanız Meme Hastalıklarında TARAMA 06/04/2018

Korkulu Rüyanız Meme Hastalıklarında TARAMA


Tarama testi ne demektir?

Hastalıkların varlığını, hastada henüz şikayet ve/veya belirti oluşturmadan, erken dönemde bulabilmek için yapılan testlerdir. Erken tanı erken tedaviye olanak sağlar, özellikle kanserde erken tanı ve tedavi yaşam süresini anlamlı ölçüde uzatır.

Meme Hastalıkları için kullanılan tarama testleri nelerdir?

Meme hastalıkları erken tanısında Mamografi, klinik meme muayenesi ve kendi kendini meme mauyenesi kullanılır.

Mamografi nedir?

Memeyi değerlendirebilmek için kullanılan bir X-ışını (röntgen) tekniğidir.

Mamografi taraması neden yapılır?

Mamografi iki amaçla yapılmaktadır.

1) Herhangi bir şikayeti ve belitrisi olmayan kadınlarda meme kanserinin düzenli kontrolu için tarma testi olarak
2) Kendinizin veya doktorunuzun tespit ettiği bir anormalliği değerlendirmek için tanı testi olarak

Yıllık mamografi kontrollerine ne zaman başlamalıyım?

Meme kanserini erken ve daha iyi tedavi edilebilir bir dönemde yakalayabilmek için mamografi kontrolleri 40 yaşından itibaren başlamalıdır.

Mamografide kitle görülürse ne olur?

Mamografi, tek başına görülen kitle imajının iyi huylu ya da kanser olup olmadığı konusunda tam bir bilgi vermez. Mamografide kanserden şüphelenilen imaj izlendiğinde o alandan biyopsi yapılarak tanı netleştirilir. Biyopsi kitlenin tamamının çıkartılması şeklinde (eksizyonel) olabileceği gibi kitle içinden ince bir iğne ile hücre örneği alacak şekilde de (ince iğne aspirasyon biyopsisi/İİAB) yapılabilir.

Mamografi öncesi yapılması gereken hazırlık var mı?

Mamografi günü deoderant, losyon, pudra gibi ürünler kullanmayın. Bu ürünler in bir kısmı mamografi tarafından görüntülenir ve sonucun okunmasını zorlaştırabilir.

Mamografi sırasında neler yapılır?

Teste hazır olmak için vücudunuzun üst yarısın tamamen çıplak olması gereklidir. Cihaz önünde ayakta ya da oturur pozisyonda olabilirsiniz. Önce bir memeniz cihazın prüzsüz, plastik ya da cam iki yüzeyi arasına yerleştirilir. Memeniz üzerinde hafif bir baskı hissedebilirsiniz. Cihazın iki yüzeyi memenizi, en az sürede, en az x ışını ile, en çok meme yüzeyini görüntüleyebilmek için sıkıştıracaktır. Bu pozisyondan sonra X-ray ile görüntüleme yapılır. Aynı işlem diğer memenize de uygulanarak işleme son verilir.

Mamografinin riskleri nelerdir?

Mamografi çekilirken radyasyon kullanıldığından oluşabilecek kanser riski hakkında endişeleriniz olabilir. Mamografide çok düşük doz radyasyon kullanılır bu nedenle kullanılan radyasyonun zararlı olma ihtmali son derece düşüktür. Yıllık mamografi çekilmesi kanser riskini arttırmaz.

Dijital Mamografi Nedir?

Mamografi tekniklerinden biridir. Standart mamografiden tek farkı görüntü saklama teknolojisidir. Görüntüler film yerine bilgisayarın dijital dosyalarında depolanır. Bilgisayar programları sayesinde görüntüler ihtiyaç halinde gerekli alanlar için büyütülebilmektedir.

Klinik meme muayenesi nedir?

Kadın doğum ya da genel cerrahi doktorunuzun rutin kontroller sırasında meme muayenesini yapmasıdır. 29-39 yaşları arasında her kasın 1-3 yıl ara ile klinik meme muayenesini yaptırması önerilir. 40 yaşının üzerinde bu muayene her yıl yapılmalıdır.

Klinik meme muayenesi nasıl yapılır?

Meme muayenesi hem sırtüstü yatarken hem de otururken yapılmalıdır. Muayene sırasında kollarınızı başınızın üstüne kaldırmanız istenebilir. Önce şekil ve büyüklük değişiklikleri incelenir. Meme cildinde kızarıklık, çöküklük, düzensizlik olup olmadığı değerlendirilir. Muayene sırasında her iki memede ve koltuk altında ele gelen kitle değerlendirilmesi yapılır. Muayene meme üzerinde hem dairesel hem doğrusal hareketlerle yapılabilir. Meme başı kibarca sıkılarak akıntı olup olmadığı gözlenir.

Kendi memenizin farkında olmak nedir?

Kendi memenizin nasıl göründüğü ve nasıl hissetiğinizi anlamak olarak tanımlanabilir.

Klasik kendi kendine meme muayenesinden farkı nedir?

Geleneksel yöntemde her ay klasik bir muayene değerlendirilmesi yapılırken kendi memenizin farkındalık yönteminde normalde memenizi nasıl hissettiğinize odaklanmak ve değişiklik hissetiğinizde mutlaka doktorunuza bildirmek şeklinde yapılmaktadır.

2016 © Gebeolmak.com | Greenweb
Bu web sitesinde bulunan yazıların ve resimlerin tümü sadece bilgilendirme amaçlıdır.