Vajinismus


Ağrılı cinsel ilişki, Vajinismus bir kader değildir. Çok yaygın olarak  görülen ve tamamına yakınının tedavi edilebildiği bir cinsel işlev bozukluğudur.

Hastalar arasında evli bakirelik, tamamlanmamış evlilik gibi tanımları olan, sıklıkla ilk cinsel ilişki sırasında fark edilen, cinsel ilişkide hatta düşüncesinde bile sürekli ya da tekrarlayıcı şekilde vajinanın dış üçte bir giriş kısmındaki kasların istemsiz olarak kasılması sonucu cinsel ilişkinin çok zor, ağrılı ya da sıklıkla imkansız olması durumudur. Kasılma sadece vajinal kaslarda değil bazen tüm vücutta gözlenir. Hasta panik atak benzeri korku, kaygı ve endişeler yaşar, eşini itebilir ve ilşkiyi sonlandırabilir.

Cinsel bilgi eksikliği, toplumsal ve ailesel kaynaklı olumsuz cinsellik mesajları, ilişki problemleri, cinsel taciz vb. nednelerle gelişen bu cinsel bozukluk doğru değerlendirilip doğru tedavi edilidiğinde yepyeni bir hayat sizi bekliyor olacak.

Cinsel ilişkiden kaçınma ve erteleme hastalığı olan ‘Vajinismusun’ tedavisini ERTELEMEYİN…

Hayatı ERTELEMEYİN…


Vajinismus, vajina (hazne) girişindeki yaklaşık ilk 3 cm’lik kısımda yer alan pelvik taban kasları ya da aşk kasları olarak tanımlayacağımız kasların tekrarlayıcı ya da sürekli bir biçimde istemsiz olarak kasılması sonucu cinsel ilişkinin çok zor, ağrılı ve kısmi olması ya da hiç gerçekleşmemesi durumudur. Bu istemsiz kasılmalar genellikle cinsel ilişki ile başlamakla birlikte vajene giren diğer maddelerle de oluşabilir. Tampon kullanımı, fitil kullanımı, jinekolojik muayene, eşin dokunması, kadının kendi parmakları, hatta bazen bunların olabileceğini düşünmek bile bu kasılmaları başlatabilir.

Kadın yaşadığı durumu, ilişki sırasında ‘sanki orada bir duvar var ve oraya çarpıyor’ diye tanımlar. Vajinismusu olan her kadın aynı şiddete belirti göstermeyebilir. Bazı hastalar kendi parmaklarını vajene sokabilir, tampon kullanabilir hatta jinekolojik muayene olabilir. Ancak bazıları ise cinsel ilişki olabileceği düşüncesinde bile pelvik kasların kasılmasını yaşayabilir. Panik atak benzeri belirtiler gösterebilir.

Vajinismusu tanımlarken; ilk cinsel ilişki ile başlaması ve davam etmesi durumuna Primer (başlangıçtan beri olan) Vajinismus;

Öncesinde normal cinsel ilişkisi olan ama gelişen bir olay (travma, cerrahi, vs.) sonrasında başlaması durumuna Sekonder (sonradan başlayan) Vajinusmus adı verilir.

Vajinismusun genel olarak tüm durumlarda ve tüm objelere karşı görülmesine Genel, sadece belirli bir kişi ya da obje (tampon, fitil, vs…) ile oluşmasına ise Durumsal Vajininusmus adı verilir.

Vajinismus, öğrenilmiş bir reflekstir. Kadının bir çok nedenden dolayı cinsel ilişki sırasında istemsiz ve kontrolsüz olarak pelvik taban kasları kasılır ve penis-vajina birlikteliğine izin vermez. Aslında bir korku ve koruma reaksiyonudur. Vücuttaki tüm kaslar hangi durum karşısında nasıl tepki vereceğini öğrenir ve bu durumlar geliştikçe uygular. Bir süre sonra da bu yanıtlar otomatik hale gelir. Vajinismusta da bu durum hemen hemen böyle gelişmektedir. Cinsel ilişkiye karşı bilinç dışı öğrenilen korku dolu bu refleks yanıt vajinal kasların kasılması şeklinde gelişmiştir.

Unutulmamalıdır ki vajinismus sıklıkla genital organların fiziksel anormalliklerinden kaynaklanmaz. Genellikle öğrenilen bu refleks kasılma yanıtı sağlıksız cinsel mesajlara karşı gelişen bir korumadır.

VAJİNİSMUSUN NEDENLERİ

Korku dolu bu refleks yanıtın oluşmasına katkıda bulunan sağlıksız cinsel mesajlardan bazıları:

– Yetersiz cinsel eğitim:
Kadının kendi vücudunu özellikle cinsel organlarını tanımaması, cinselliğin kendisi ve eşi için en tatmin edici şekilde, nasıl, hangi koşullarda olacağı konusunda bilgisinin olmaması, daha da kötüsü yanlış bilgilerin olması, cinsel mitlere körü körüne inanışlar

– Dini ve ahlaki olumsuz şartlanmalar:
Cinselliğin yaşanmasının hatta konuşulmasının bile ayıp, günah, iğrenç bir şey olarak görülmesi, gösterilmesi ve çocukluk sürecinde tüm mesajların bu yönde olması

– Kızlık zarı hakkında yanlış bilgiler:
Kızlık zarının (Hymen) kutsal bir emanet oluşu, kendinin bile dokunmaması gerektiği, vajen girişini kapayan kalın bir duvar olduğu, ilişki sırasında patlayacağı, yırtılacağı, çok fazla kanayacağı ve bu işlemin çok ağrılı bir şekilde olacağı konusundaki yanlış bilgilerin öğrenilmesi ve bu konuda korku dolu bir bekleyişin olması

– İlişki sırasıda ağrı olacak korkusu

– Vajene bir şeyin girme korkusu

– İlişki ile ilgili sorunlar:
Kadının istemediği, sevmediği bir kişi ile beraber oluşu, çocukluk dönemi aile travmaları ile eşini babasının yerine koyması gibi olumsuz tablolar cinsel ilişkinin gerçekleşmesine izin vermeyecek şekilde vajinal kasılmalar oluşturabilir.

– Gebelik korkusu
– Cinsel taciz hikayesi
– Kötü cinsellik algısı
– Ebeveyn korkusu (baskıcı otoriter baba, baba-kız ilişkisinin kötü olması)
– Yüksek anksiyete
– Şiddet hikayesi
– Tacizci partner
– Güven eksiklikleri
– Bağlanma korkusu

Vajinismusun en sık görülen nedenleri arasında Psikolojik Kaygılar çoğunluktadır. Toplumsal ve ailesel olarak aklımıza kazınan ‘‘cinsellik kötü bir şeydir’’, ‘‘kızlık zarı korunacak en değerli hazinedir’’ bilgi ve düşünceleri kadında kaygıyı arttırır. Kızlık zarı hakkındaki ilişki sırasında ‘‘PATLAYACAK! YIRTILACAK! ÇOK KANAYACAK! ’’ şeklindeki gerçek olmayan hikayeler özellikle ilk ilişkiyi bir keyif durumundan korkulacak bir durum haline sokmaktadır. Olumsuz dini ve ahlaki şartlanmalar bu durumu destekler. Cinsellik hakkındaki tabular yanlış bilgi ve inanışlar, mitler, yetersiz cinsel eğitim, kadının vücudunu tanımaması sonucunda oluşan kaygılar da bu yanıtın gelişmesine katkıda bulunur.

Vajinismusu olan kadınların yaşadıkları duygular arasında ufak farklar olmakla beraber, genellikle hissedilen duygular:

– Kafa karışıklığı
– Ümitsizlik
– Yalnızlık/izolasyon
– Kızgınlık
– Üzgün/depresif olma
– Utanç duyma
– Yeni ilişkilere başlama korkusu
– Eşinin duygu/düşünceleri için üzülmek.

Vajinismuslu kadınların, kendilerine ne olacağı ve bu durumun çözümü için ne yapıp kime başvuracakları konusunda kafaları karışmıştır. Bu durumun sadece kendilerinde olduğu yanılgısına kapılıp dış dünyaya kendilerini kaparlar ve yalnız hissederler. İlişkileri varsa eşlerini hayal kırıklığına uğratmanın üzüntüsü içinde, ilişkileri yoksa da bu durumun tekrarlayacağı endişesi ve utanç duyabilecekleri nedeni ile yeni bir ilişkiye başlamaktan korkarlar.

Vajinismus Erkekleri

Vajinusmusu olan kadınların eşleri ;

– Neler olduğu konusunda ve cinsel ilişkiden neden kaçınıldığı konusunda kafası karışık
– Cinsel olarak yanlış bir şeyler yaptıkları ve eşlerine yeterli cinsel haz yaratamadıkları için üzgün
– Eşlerinin canını yaktıkları için üzgün
– Eşlerinin sağlığı konusunda endişeli
– Eşlerinle yakınlaşamadıkları için utanç duyan
– Kime ve nereye başvuracakları konusunda kafası karışık erkelerdir.
– Vajinusmus uzarsa bu erkelerde erektil disfonksiyon (iktidarsızlık-sertleşme problemleri) ve/veya erken boşalma sorunları oluşabilir. Bu durum vajinismus devam ederken olabileceği gibi vajinismusun tedavisinden sonra gelişebilecek performans kaygıları ile de oluşabilir.

Vajinismusun kadın erkek ilişkileri üzerinde de önemli etkileri vardır. Devam eden ilişkisi olan kadınlarda yanlış bir biçimde kadının problemi olarak düşünülen gerçekte bir çift problemi olan vajinismus ilişkinin bozulması için çok önemli bir nedendir. Sıklıkla ilişkilerini devam ettirmek ve bebek sahibi olmak isteyen hem kadın hem erkek tedavi için çare aramaktadır. Bu durum tedavinin daha kolay olmasını sağlar. Devam eden ilişkisi olmayan kadınlarda ise vajinismus, kadınların yeni bir erkeğe yaklaşmasına ve yeni bir ilişkiye başlamasına engel olur. Bu kadınlar vajinumustan dolayı utanç içindedirler ve kendilerini sosyal ilişkilerden izole ederler.

2016 © Gebeolmak.com | Greenweb
Bu web sitesinde bulunan yazıların ve resimlerin tümü sadece bilgilendirme amaçlıdır.