Cinsel Yolla Bulaşan İnfeksiyonlardan Korunma


Cinsel Yolla Bulaşan İnfeksiyonlardan (CYBİ) Nasıl Korunulur?

CYBİ nelerdir?

Cinsel ilişki ile yayılan infeksiyonlara CYBİ denir. Bazı CYBİ’ler vücudunuza ölüme kadar varan ciddi hasarlar verebilir. Soğuk algınlığı ve grip dışında, CYBİ’ler en sık bulaşan infeksiyonlardır. Bazıları tam olarak tedavi edilebilirken bazıları ise edilemez.

CYBİ’ler nasıl bulaşır?

CYBİ’si olan bir kişi cilt, genital bölge, ağız, rektum ya da vücut sıvıları teması ile bir başkasına bu infeksiyonu kolaylıkla geçirebilir. Cinsel aktif (vajinal, oral, anal) bir insan infeksiyonu olan ancak şikayeti olmayan bir başka kişi ile ilişkiye girdiğinde CYBİ’yi kolaylıkla alabilir. CYBİ’ler şikayet oluşturmayabilir ancak sağlığınızı etkilemeye devam eder.

CYBİ’nin etkenleri nelerdir?

CYBİ’ler bakteri veya viral kaynaklı olabilir. Bakteri kaynaklı CYBİ’ler antibiyotikler ile tedavi edilir. Viral kökenli olanlarda ise sadece şikayetler tedavi edilir. Etkene yönelik tedavi yapılmaz.

CYBİ için risk faktörleri nelerdir?

• Çok eşli olmak
• Eşinizin çok eşli olması
• CYBİ olan biri ile cinsel ilişkiye girmek
• Daha önce CYBİ geçirmiş olmak
• Damar yolu ile uyuşturucu madde kullanmak ya da eşinizin damar yolu ile uyuşturucu madde kullanıyor olması

Ergenlik dönemindeki kadınlar yetişkinlere göre CYBİ bulaşması konusunda daha fazla risk altındadır.

En sık görülen CYBİ nelerdir?

– Klamidya infeksiyonları
– Gonore (Bel soğukluğu)
– Genital herpes (uçuk)
– HIV infeksiyonu (AIDS)
– HPV infeksiyonu (genital siğil, condilom)
– Trikomonas vajiniti
– Hepatit B

CYBİ bulaşma riskini nasıl azaltabilirim?

Bu riski azaltmanın bir çok yolu vardır:

• Cinsel eşinizi tanımak ve sayısını sınırlı tutmak – Kendinizin olduğu kadar cinsel partnerinizde cinsel geçmişi son derece önemlidir. Sizin ya da eşinizin çok eşli olması CYBİ riskini arttırır.

• Lateks kondom (pretervatif) kullanın – Her cinsel ilişkide kondom kullanımı CYBİ bulaşma riskini azaltır. Spermisid kayganlaştırıcı (sperm öldüren jel) içeren kondomlar CYBİ bulaşmaması için fazladan koruma sağlamaz. Sık olarak spermisid kullanımı HIV infeksiyon riskini arttırabilir.

• Riskli cinsel deneyimlerden kaçının. Özellikle genital bölgedeki cilt bütünlüğünü bozan cinsel aktiviteler ve anal yol ile cinsel ilişki infeksiyon etkenlerinin çok daha kolay bulaşmasına neden olur. CYBİ olduğu bilinen kişilerle ilişkiler de bulaşma riskini arttırır.

• Aşı yaptırın – Hepatit B ve yüksek riskli HPV’lere karşı aşılar bulunmaktadır.

CYBİ’ler gebeliğimi etkiler mi?

Gebelik sırasında CYBİ geçirmek bebeğinize zarar verebilir. Gonore ve klamidya bebeğinizde göz infeksiyonlarından pnömoniye kadar çeşitli infeksiyonlar görülmesine yol açabilir. Sifilis düşüğe ve anne karnında bebek ölümlerine neden olabilir. HIV infeksiyonu varsa bebeğe geçebilir.

Gebelik sırasında siz veya eşinizde CYBİ saptanırsa mutlaka gebeliğinizi takip eden kadın doğum doktorunuza bilgi verin. Hem siz hem eşiniz mutlaka tedavi edilmelidir. CYBİ’nin erken dönemde tedavi edilmesi bebeğinizi etkileme riskini azaltabilir.

2016 © Gebeolmak.com | Greenweb
Bu web sitesinde bulunan yazıların ve resimlerin tümü sadece bilgilendirme amaçlıdır.