Rahim Ağzı Kanseri (Serviks kanseri)


Rahim ağzı, rahimin (uterus) vajinaya açıldığı alan, hücrelerden oluşan ince bir doku tabakası ile kaplıdır. Sağlıklı hücreler gerektiğinde gelişir, bölünür ve yer değiştirir. Rahim ağzı kanseri bu hücrelerin değişmesi ile oluşur. Kanser hücreleri normal hücrelere göre çok daha hızlı bölünme gösterir. Anormal hücreler daha derin tabakalara doğru büyüyebilir ve diğer organlara yayılabilir. Bu hücreler zamanla rahim ağzında tümör olarak tanımlanan bir kitle oluşturur.


Rahim ağzı kanser gelişimi ne kadar zaman alır?

Rahim ağzı kanser gelişimi bir kaç yılı bulur. Bu süre içerisinde, rahim ağzında ve çevresinde hücreler anormal bir hal almaya başlar. Kanser öncesinde görülen erken dönem hücre değişikliklerine displazi ya da servikal epitel içi neoplazi (CIN) adı verilir.

Rahim ağzı kanserinin esas nedeni nedir?

Servikal kanserinin esas nedeni İnsan Siğil Virüsü (HPV) İnfeksiyonudur. HPV’nin birçok tipi bulunur. Bazıları ‘yüksek riskli’ tiplerdir ve rahim ağzı, vajen, vulva, penis ve anüs kanserine neden olur. ‘Düşük riskli’ bazı tipleri ise genital siğile neden olur. Servikal kanserin ana nedeni olduğu düşünülen bazı HPV tipleri için koruma sağlayan aşılar bulunumaktadır.

Kimler Rahim Ağzı Kanser Riski Altındadır?

Rahim ağzı kanseri için en önemli risk faktörü yüksek riskli HPV infeksiyonudur. Aşağıda sayılan faktörler HPV infeksiyon riskini arttırmaktadır:

– Birden fazla cinsel partnerinizin olması
– Eşinizin birden fazla cinsel partnerinin olması
– İlk cinsel ilişkinin 18 yaşından önce olması

Diğer risk faktörleri:

– Daha önce servikal, vulvar, vajinal displazi hikayesi
– Ailede rahim ağzı kanseri hikayesi
– Sigara içmek
– Klamidya gibi cinsel yolla bulaşan infeksiyon geçirmiş olmak
– Bağışıklık sisteminin bozulmuş olması
– Annenizin gebeliğinde Dietilstilbesterol (DES) kullanmış olması

Rahim ağzı kanseri için Tarama yapılabilir mi?

Smear testi rahim ağzı hücre değişikliklerini basit ve hızlı bir şekilde tarayabilir. Bu sayede anormal hücrelerin kansere ilerlemeden tedavi edilmesi sağlanabilir. Ayrıca tarama için HPV testi de yapılabilir. HPV testi Smear testi ile birlikte (cotest) tarama için kullanılabildiği gibi anormal smear testi sonuçlarının takibi için de kullanılabilir.

Rahim ağzı kanserinin belirtileri nelerdir?

İlk belirtisi vajinadan gelen anormal kanama, lekelenme veya sulu akıntı olabilir. Adet kanaması alışla gelenden fazla olabilir ve cinsel ilişki sonrası kanama görülebilir. İleri evre rahim ağzı kanserinde pelvik ağrı, idrar sorunları ve ayaklarda şişlik olabilir. Kanser çevre organlara veya lenf nodlarına yayıldığında tümör bu organların fonksiyonlarını bozabilir.

Rahim ağzı kanseri tanısı nasıl koyulur?

Doktorunuz rahim ağzı kanserinden şüphelendiğinde biyopsi yapılabilir. Tedavi gerektiren kesin pap smear sonucunda anormal rahim ağzı dokusu çıkartılıp incelenmeye gönderilir. Rahim ağzı kanser tanısı koyulduğunda kadın doğum doktorunuz kitlenin büyüklüğünü ve yayıldığı alanları belirlemeye çalışır.

Bu amaçla;

• Pelvik muayene- Rahim, yumurtalık ve rahim ağzı çevresindeki diğer organların muayenesi
• Sistoskopi – Üretra ve mesanenin kamera ile incelenmesi
• Kolonoskopi – Kalın barakların esnek bir kamera ile incelenmesi

Evreleme nedir?

Kanserin ne kadar yayıldığının belirlenmesi işlemidir. Evre 1 -4 arasında belirlenir. Düşük evreler kanserin daha az yayılmış olduğunu gösterir.

Tedavi seçenekleri nelerdir?

İnvaziv rahim ağzı kanseri cerrahi, radyoterapi ve kemeoterapi ile tedavi edilir. Tedavi seçeneği kanserin evresine göre belirlenir. Tedaviler tek başına ya da beraber olarak kullanılabilir.

Tedavi sonrası özel bir takip gerekir mi?

Doktorunuz tedavi sonrası birkaç yıl süre ile kanser hücrelerinin tamamının ortadan kalktığından emin olmak içim tarama testlerini normalden daha sık olarak yapılmasını isteyebilir. Örnekler rahim ağzı olmadığı için vajen üst kısmından alınmalıdır.

2016 © Gebeolmak.com | Greenweb
Bu web sitesinde bulunan yazıların ve resimlerin tümü sadece bilgilendirme amaçlıdır.